МАТЕМАТИКА. 5 КЛАС
ТЕМА:
УЗАГАЛЬНЮЮЧИЙ УРОК ПО ТЕМІ
“ДЕСЯТКОВІ ДРОБИ”
МЕТА: узагальнити і систематизувати знання учнів по темі
«
Десяткові дроби». Розвивати увагу, логічне мислення,
обчислювальні навики. Виховувати старанність,
наполегливість
та пізнавальний інтерес.
ТИП УРОКУ:
урок узагальнення і систематизації
знань.
На дошці
написаний девіз уроку:
" Міркуємо — швидко! Відповідаємо — точно! Лічимо — правильно!"
ХІД УРОКУ.
І.Організаційний момент.
ІІ. Вступне слово вчителя про значення математики в житті людини. Колись в
Америці було обіцяно
велику премію тому, хто
напише книгу під
назвою “Як людина
жила без математики”.
Бажаючих одержати премію
знайшлося чимало, та
написати
таку книгу ніхто не
зміг. Дуже важко уявити
життя
людини без математичних
знань. Ось одне із висловлювань про
значення математики. “Одне можна сказати напевне: завтра математика стане
ще могутнішою, ще важливішою і потрібнішою
для людини, ніж сьогодні”.
Одним із найважливіших розділів
математики 5 класу є розділ
“Десяткові дроби”.
ІІІ. Учні виконують першу частину математичного диктанту із самоперевіркою.
1. Записати дроби.
Вчитель
диктує слідуючі дроби:
7,1;
18,03;19,001; 74,534; 0,0041.
ІV. Історична довідка про десяткові дроби, підготовлені двома
учнями.
V.Вчитель продовжує:
-Чому ж десяткові дроби ми вивчаємо
спеціально?
Чим вони заслужили на особливу увагу? Попробуємо дати відповіді
на ці запитання. Для цього давайте згадаємо правило додавання і
віднімання десяткових дробів.
Діти формулюють правило.
VІ.Виконують слідуючі
завдання математичного диктанту із самоперевіркою.
2)
2,46 + 5,23 400-16,82
64 + 3,084 70,1-38,04
2,346 + 72,07 256,3-85,27
За кожне правильно виконане завдання учні отримують 1 бал.
Множення десяткових дробів теж можна звести до множення
натуральних чисел.
Повторюється правило множення
десяткових дробів.
Продовжується диктант.
3. Виконати множення.
4,35
* 23,6
0,691 * 0,8
0,017 * 8800
Велику зручність має запис числа у вигляді дробу для множення
на 10,100,1000 і т. д.
Згадаємо правило.
ІНСЦЕНІВКА. Виходять 5 учнів,
тримаючи в руках таблички з цифрами 0,1,2,3,4 та 1 учень – табличку із комою.
Дається завдання. Утворити
число 41,023.
Потім кома переміщається праворуч або ліворуч, а учні дають відповіді на
запитання: У скільки разів зменшилося чи збільшилося число?
Після цього учні дають команду
комі:
Переміститися так, щоб число
збільшилося чи зменшилося у
10,100,1000 і т. д. разів.
VІІ.Учні
формулюють правило ділення десяткових дробів і виконують слідуючі завдання:
935 : 220
1,75: 1,4
0,039 : 0,15
Як бачимо з десятковими дробами
досить легко виконувати дії. Їх також дуже легко порівнювати.
Давайте порівняємо дроби:
5,407 і 5,472
0,76 і 0,9
0,3100 і 0,311
Досить легко порівняти і звичайні дроби, перетворивши їх у десяткові.
Взагалі, порівняння чисел дуже
важлива операція. В медицині наприклад, відомо, що “велетень” серед мікробів
має розмір 0,1мм, а найбільший дрібний вірус має розмір 16 мілімікрон, тобто
0,0000016мм. Порівнюючи ці розміри, медики визначають, чим визвано захворювання / мікробом чи вірусом / і
ставлять діагноз.
Точність у розрахунках дуже
важлива. Адже, неврахування сотих чи навіть тисячних частинок іноді приводить
до тяжких наслідків.
Інсценування вірша Ліфшиця “Три десятих”.
А зараз проведемо змагання
“Думай і відповідай”.
1. Який знак треба поставити
між цифрами 7і 8, щоб одержати число більше за 7, але менше за 8.
2. Між числами 5,2 5,3 поставте число більше за 5,2 і менше за
5,3.
3. Дано число 0,3 : 7,7 :
0,125. поставте між ними знаки арифметичних дій, щоб одержати 1.
( 0,3 + 7,7 )
* 0,125 = 1
4. Усно знайдіть значення
виразу
( 13 – 2,46 : 3,54 ) * ( 0,5 – ½ )
5. Гра " Хто швидше заповне клітинки?"
1).7,2:0,8= 2). 7,5:2,5=
3).3,2:1,6= 4). 2,25*4= 5).3,6:0,9= 6).0,5*10= 7).9,6:1,2= 8).100*0,07= 9).4,8:0,4=
Одержали слово «МАТЕМАТИК».
Підведення підсумків уроку.
Д/з Підготуватися до контрольної роботи.
Немає коментарів:
Дописати коментар